1/4
Biblijski tjelesni izrazi pri molitvi
Na koji način su se vjernici starine molili Bogu? Kakva je bila praksa Isusa i apostola? Ova serija propovijedi se bavi govorom tijela pri molitvi, te usklađivanju vanjskog i unutarnjeg pri iskrenom pristupanju Gospodaru Svemira pred kojim je sve golo i otkriveno. Kakvim načinima klanjanja nas uči Biblija? Kako se držimo pri molitvi na javnom mjestu, a kako u osobnom i privatnom moljenju? Tjelesne geste mogu biti duhovni katalizatori.
2/4
Govorni oblici molitve prema Svetom Pismu?
Bog nas uči kroz svoju Riječ molitvi. U Biblijskoj školi molitve Sveti Duh nas može povesti osim da govorimo i da pjevamo, da vičemo, plačemo, šapćemo, uzdišemo, čak molimo drugim jezikom i u Duhu. Trebaju li nam molitvenici i brojanice u molitvi? Da li je molitva Oče naš obrazac koji treba ponavljati ili princip koji treba nasljedovati? Što znači moliti u suradnji sa Svetim Duhom?
3/4
Biblijska škola meditacije
Kada spomenemo riječ meditacija odmah pomišljamo na dalekoistočne religije i na zapadu populariziranu transcendentalnu meditaciju. Malo ljudi zna da u Bibliji postoji zapovijed o meditaciji. Takva se bitno razlikuje od klasične transcendentalne meditacije. Po čemu? Biblija uči da bez meditacije ne možemo duhovno napredovati. Je li meditacija izgubljena praksa u kršćanstvu? Zašto su na zapadu postale popularne istočnjačke metode meditacije.
4/4
Molitvena kontemplacija (svjesnost)
Smiriti se pred Bogom je tema ove poruke. C.H.Spurgeon je govorio: „U trenucima skrušene smirenosti čovjekovo srce predstavlja svete odaje koje pohodi veliki Kralj. Iako je govor dragocjeni dar, šutnja ga ponekad nadilazi.“ Praksa kontemplacije je važna za razvijanje duhovne pozornosti. Isus je zapovjedio učenicima da bdiju (Marko 13.37). Razvijanje duhovne pozornosti je važno za prepoznavanje Božjeg pohođenja, kao i za uočavanje kretanja sila tame. Što je to intuicija?